Co je formát MOV?


MOV – Definice

MOV, považovaný za formát souboru pro přehrávač QuickTime, byl generován a vyvinut společností Apple Inc. v roce 1998. Používá kodek MPEG-4 pro kompresi a obsahuje různé stopy pro ukládání filmů a ostatních video souborů. Každá stopa většinou musí být enkódovaná s jedním nebo více druhy kodeků. Ve srovnání s ostatními video formáty je soubor MOV ztrátová komprese, ale zato je pořád užitečná díky své excelentní kompatibilitě s různými mediálními přehrávači a editačními nástroji. Nejenže je kompatibilní s platformou Macintosh, ale také běží dobře na Windows PC. I některé DVCPRO (DV formát o vysokém rozlišení) soubory jsou vlastně MOV videa.

Přípona souboru: MOV

Kategorie: Video soubor

Oblíbenost: Populární mezi uživateli Apple

Vývojář: Apple Inc.

Fakta o MOV

  • MOV je formát souboru speciálně vyvinutý pro přehrávač QuickTime, což znamená, že běží perfektně na Macu.
  • Formát MOV byl vyvinul Apple Inc. Poté se jakožto mezinárodní standard začal používat také formát MP4, který byl z velké části vyvinut na základě MOV.
  • MOV a MP4 mají mnoho společného, protože oba používají kód MPEG-4 pro kompresi, což je činí zaměnitelnými v tom samém prostředí Apple QuickTime.
  • MOV je široce používaný formát rozpoznaný počítači a aplikacemi, a je bezpečný na použití pro přenos souborů.
  • MOV je vhodný na editaci videa a webový přenos, jelikož je schopný přizpůsobit primární prvky zvlášť.
  • MOV ukládá několik stop nezávisle na sobě. Je schopný zlepšit zvuk, obrazovou kvalitu a rozlišení obrazu zvlášť, což činí z editace docela snadnou věc.

Výhody: Soubor MOV může být přehrán na různých platformách díky své vysoké úrovni kompatibility a nenáročností na prostor. Může být rozpoznán spoustou rozdílných mediálních platforem, jakou jsou Mac, Windows, iOS a Android.

Nevýhody: MOV převzal ztrátovou kompresi video stop, což znamená, že se kvalita videa nemůže vyrovnat té původní. A každá stopa (zvuk, video, text) souboru MOV je enkódována specifickým kodekem. Jakákoliv aplikace je schopná přehrát jej bez problému za podmínky, že dokáže rozpoznat onen specifický kodek.

1

MOV VS. AVI

Na rozdíl od MOV je AVI starý kontejner vydaný Microsoftem. Jeho celé jméno zní Audio Video Interleave, což znamená kombinaci zvukové a obrazové stopy dohromady za použití ztrátové komprese. I když kvalita AVI není moc uspokojující, byl svého času velmi populárním formátem díky své vysoké úrovni kompatibility. Teď když uživatelé Apple stále přibývají je MOV lidmi široce akceptován. Co se týče těch, co nepoužívají zařízení Apple, těm je stále k dispozici běžně užívaný formát AVI. Vyvinuté různými společnostmi mají MOV i AVI své výhody a nevýhody. Níže je uvedeno srovnání těchto dvou formátů.

Kvalita: Protože oba formáty mají ztrátovou kompresi, oba dva ztratí do určité míry kvalitu. Ovšem zatímco AVI používá pro kompresi MPEG-2, MOV využívá MPEG-4. Technicky řečeno, vezmeme-li to samé video v obou těchto formátech, zjistíme, že film v MOV má lepší kvalitu.

Velikost souboru: Faktem je, že MOV nejenže obsahuje stopu zvuku a videa, ale také občas obsahuje stopy textové. Vezměme si například 3 minutové video, které máme k dispozici v obou formátech. V MOV bude mít 60 MB, v AVI jen 45 MB. Je zřejmé, že MOV zabírá více místa. Můžeme se také podívat na bitový tok. Když je tento parametr vyšší, je vyšší také velikost. Celkový bitový tok pro MOV činí 2900 kbps, zatímco u AVI je to pouhých 456 kbps.

Kompatibilita: Jak je již zmíněno výše, pro ty co nepoužívají Apple je stále k dispozici AVI jakožto hlavní video formát pro přehrávání a přenos. Mezi uživateli preferujícími zařízení Apple, jako je iPhone a Mac, má MOV velkou podporu.

2

Programy, které dokáží otevřít soubor MOV

QuickTime playerApple QuickTime Player – Protože je MOV vytvořený pro přehrávač Apple QuickTime, jedná se nepochybně o nejvhodnější mediální přehrávač pro přehrávání souborů MOV.

Windows media playerMicrosoft Windows Media Player – Tento přehrávač od Microsoftu si také rozumí s MOV videi. To znamená, že můžete otevřít videa v MOV přímo na Windows PC bez nutnosti instalace jakýchkoliv přídavných programů. Funguje ale jen s verzí 10 a výš.

VLC playerVideoLAN VLC Media Player – VLC, vydaný společností VideoLAN Project, je výkonný mediální přehrávač podporující jak zvukové tak video soubory, disky, webkamery, zařízení a internetová vysílání (streamy). A co víc, můžete ho nainstalovat na různých platformách, jako jsou Mac a Windows. MOV filmy mohou být v tomto přehrávači plynule a bezproblémově přehrány.

Roxio Creator – Tento přehrávač (dříve nazývaný Easy Media Creator) je populární multimediální software vhodný pro Mac i Windows. Umožňuje úpravu videa, zvuku, obrázků apod.

CyberLink PowerDVD – Jedná se o pokročilý přehrávač filmů a médií, schopný přehrávat Ultra HD 4K a 3D videa, a také samozřejmě QuickTime filmy. Nadto oplývá nástroji pro správu médií, mezi které patří průzkumník, vyhledávání, online sdílení a spousta dalších funkcí.

3

Řešení vše v jednom pro formát MOV

i

Konverze WMV do MOV – WMV, celým jménem Windows Media Video, je často používaný pro streamování videí. Nemůže však uspokojit potřeby uživatelů, kteří vlastní Apple zařízení kvůli problémům s kompatibilitou. Tenhle problém se však dá snadno vyřešit – stačí konvertovat WMV do MOV.

ii

Konverze AVI do MOV – AVI je považován za kontejner, který podporuje vícero formátů pro streamování audia a videa. Funguje dobře s Windows PC, ale ne už tak dobře se zařízeními a aplikacemi od Apple. Chcete-li si tento formát přehrát na Vašem Macu, doporučujeme Vám změnit AVI na vhodnější formát, třeba zrovna MOV.

iii

Konverze VOB do MOV – Také pojmenovaný jako “Video Object” u popisu DVD. Jedná se o kontejner pro DVD video, který pokrývá digitální video, zvuk a titulky. Uživatelé si jej často vypalují na DVD pro jeho dobrou kvalitu. Ovšem VOB může občas zabírat ve srovnání se soubory MOV spoustu místa. Například 2 hodinové video ve VOB zabírá 4,7 GB, zatímco v MOV je to jen 2,4 GB. Takže konverze VOB do MOV je efektivní způsob pro ušetření místa.

iv

Konverze SWF do MOV – SWF (Small Web Format) je formát souboru Adobe Flash, běžně používaný pro přenesení animované grafiky, videa a zvuku na web. Spoustu SWF souborů je možno sledovat jedině přes Adobe Flash Player. Většina ze široce používaných multimediálních přehrávačů, jako je QuickTime nebo přenosná zařízení jako je iPhone, nedokáže rozpoznat soubory SWF. Každopádně Vám konverze z SWF do MOV může pomoci snadno překonat toto omezení.

v

Konverze MP4 do MOV – MP4, také známý jako MPEG-4, je populární formát používaný pro uchování video a audio dat. Technicky řečeno, základem pro tento formát byl formát MOV. Mimochodem, MP4 se většinou používá pro sdílení video souborů na internetu. Občas ale MP4 na webu nefunguje při použití Apple zařízení, jako jsou iPhone, iPad, iPod atd. Jakožto původní mediální formát vyvinutý Apple Inc. je MOV vhodnější pro operační systém Apple zařízení. Jste-li uživatelem Macu, přehrávání MOV namísto MP4 je velmi stabilní a bezpečné.

Zanechte komentář

Prosím vyplňte své jméno!
Prosím vyplňte obsah recenze!

Komentář (0)

Získejte je nyní!
APOWERSOFT
Exkluzivní
dárky
&
výhodné
slevy
Zjistěte více
Apowersoft Unlimited
Installer Jedním kliknutím pro 14+ Všech Produktů Apowersoft
new
Podpora
Sdílet
Recenze
Komentovat
Zpět nahoru