Co je WMA?


O WMA

WMA, celým názvem Windows Media Audio, je zvukový formát vyvinutý hlavním výzkumníkem Microsoftu Henriquem Malvarem a jeho týmem. Obecně řečeno může WMA znamenat formát nebo kodek. A s podporou od iTunes je tento formát nyní velmi populární a znamená velkou hrozbu pro formát MP3.

WMA format

Typ:WMA

Společnost:Microsoft

Trvání frekvence:320—112kbps

Anekdoty o WMA

  • Při vydání první edice WMA Microsoft prohlásil, že WMA dokáže komprimovat vyšší rychlostí než MP3 a produkovat zvuk zabírající jen polovinu místa oproti ekvivalentnímu MP3. Toto prohlášení ovšem vyvolalo silné pochyby od spousty uživatelů, především pak hudebních nadšenců.
  • I když byl WMA původně vyvinut, aby soupeřil s MP3, nikdy nedosáhl stejné popularity.
  • Na základě původního kodeku WMA Microsoft vyvinul WMA Pro, WMA Lossless a WMA Voice. Ty jsou ovšem vyvinuty s jinými kodeky, které nejsou kompatibilní s tím původním.
  • WMA vylepšuje efekty playbacku při nízkém bitovém toku, což znamená, že si zachová vysokou kvalitu při relativně menší velikosti souboru. Nefunguje ovšem moc dobře při vysoké frekvenci. Tato funkce je ale perfektní pro kompresi zvukových souborů poslechu v angličtině.

Výhody:

  • MS zatím vydal 8 edicí WMA a edice po WMA 7 podporují certifikované šifrování, které se zaměřuje na ochranu hudebních autorských práv, ze kterého budou nejvíce těžit hudebníci a hudební vydavatelé.
  • WMA dokáže komprimovat zvuk vyšší rychlostí, což znamená, že může obsahovat zvuk vysoké kvality s menšími požadavky na úložnou paměť.

Nevýhody:

  • Většinou dojde k menší ztrátě kvality při kompresi zvuku prostřednictvím WMA kodeku. Co se týče uživatelů, kteří si potrpí na kvalitě zvuku, WMA má k dokonalosti daleko, ale mohou vyzkoušet formáty jako FLAC (Free Lossless Audio Codec) nebo APE (také známý jako opičí zvuk).
  • Microsoft řídí WMA standard, ale nesdílí jej s ostatními operátory.
1

WMA vs. MP3

Protože WMA soupeří s MP3, je nasnadě otázka, který z formátů je lepší. Jak WMA tak MP3 jsou populární formáty, které komprimují zvuk a produkují přenosnou velikost souboru pro snadný přenos. Navzdory určité ztrátě kvality mají také své vlastní výhody. Protože WMA se dá snadno streamovat, je tak využívaný spoustou webových stránek a získává spousty online uživatelů. Mimoto je díky vysoké kvalitě zvuku a malé velikosti zejména vhodný pro lidi, kteří potřebují vyvážený poměr mezi kvalitou a velikostí souboru. A co víc, WMA předvádí úžasný výkon při nízkém bitovém toku (počet bitů, které jsou přeneseny nebo zpracovány za jednu časovou jednotku, a nízký bitový tok znamená menší velikost souboru). Teoreticky vzato, když je bitový tok nižší než 128k, nemá WMA konkurenci co se týče zvukové kvality. Když bitový tok stoupne na 128k, ztrácí MP3 svou vysokofrekvenční část, což se ale nestane v případě WMA. Co se WMA týče, když bitový tok stoupne nad 128k, žádné další vylepšení se nekoná. Na druhou stranu má MP3 lepší zvukové efekty oproti WMA při bitovém toku 192k.

2

Programy na přehrávání souborů WMA

Windows Media PlayerWMP – mediální přehrávač a mediální knihovna v jednom je aplikace vyvinutá Microsoftem, určená pro přehrávání zvuku (včetně WMA) a videa.

TTPODttpod – jedná se o výkonný a naprosto bezplatný hudební program s podporou spousty formátů, včetně WMA.

spotifySpotify – platforma pro streamování hudby, která přehrává i WMA.

foobarFoobar – vyvinutý Peterem Pawlowskim, také podporuje WMA.

Online hudební stránky, které přehrávají WMA soubory

jango – tato online hudební stránka má bohatou knihovnu vysoce kvalitní hudby.

tunein – stránka vytvořená Billem Moorem má přes 100,000 skutečných rádio stanic a nabízí také hudbu ve formátu WMA.

songza – tato stránka se proslavila díky svému unikátnímu stylu a hudbě všeho druhu a Vy si ji můžete vychutnat i ve formátu WMA.

gaana – tato stránka sbírá hudbu různých žánrů ze spousty zemí, a její nádherný design Vás jistě ohromí, jakmile se na ni dostanete.

live365 – uživatelské prostředí je přehledné a nabízí široký výběr hudby ve spoustě formátech dostupné uživatelům ke streamování.

Tipy:Jestliže máte své oblíbené online písně, ale nevíte jak je uložit na disk, můžete je nahrát na Váš mobil, tablet nebo MP3 přehrávač prostřednictvím Apowersoft Záznamník Zvuku. Proces je velmi jednoduchý. Před začátkem nahrávání vyberte WMA jakožto výstupní formát a klikněte na tlačítko Start pro aktivaci konverze. Poté můžete poslouchat všechny ty libozvučné písně bez omezení.

Integrovaná řešení pro WMA formát

i

Převod audia do WMA

Současně existuje spousta způsobů pro převod ostatních zvukových formátů do WMA. Jedno z nejlepších řešení je použití Apowersoft Video Konvertor. Po instalaci spusťte program a přidejte zvukové soubory v menu. Pak vyberte WMA jakožto cílový formát a započněte konverzi. Po přečtení obecných řešení ohledně konverze zvuku do WMA mohou uživatelé s konkrétními potřebami ohledně specifického formátu nahlédnout níže:

MP3 do WMA – jelikož se jedná v obou případech o zvukové formáty, je velmi snadné převést MP3 do WMA.

M4A do WMA – M4R se vztahuje pouze na zařízení od Applu. Chcete-li přenést Vaše M4R vyzvánění na ostatní zařízení, může se Vám hodit stáhnout si programy na převod M4R do WMA.

ii

Převod videa do WMA

Spousta programů dokáže extrahovat zvukové soubory z videa a konvertovat je do formátu WMA. Apowersoft Konvertor je jedním z nich. Pomocí tohoto programu můžete konvertovat:

MP4 do WMA – MP4 je nejpoužívanějším video formátem a můžete z něj extrahovat zvuk a převést jej do WMA.

WMV do WMA – WMV je také vyvinutý Microsoftem. Spousta programů Vám může pomoci s přímou konverzí WMV do WMA.

Zanechte komentář

Prosím vyplňte své jméno!
Prosím vyplňte obsah recenze!

Komentář (0)

Získejte je nyní!
APOWERSOFT
Exkluzivní
dárky
&
výhodné
slevy
Zjistěte více
Apowersoft Unlimited
Installer Jedním kliknutím pro 14+ Všech Produktů Apowersoft
new
Podpora
Sdílet
Recenze
Komentovat
Zpět nahoru