Co je formát MP4?
Komentář

Co je formát MP4?

Naposledy aktualizováno dne 14-01-2016 autorem

MP4 – popis

MP4, méně známý jako MPEG-4 Part 14 a MPEG-4 AVC (Advanced Video Coding), je kontejner, který povoluje kombinovat digitální zvuk a video definované MPEG a také další data, jako třeba obrázky a titulky, do jednoho souboru. Je navržen k pojmutí synchronizovaných mediálních informací ve flexibilním formátu pro účely výměny, správy a úpravy multimediálních souborů.

Soubory MP4 mohou být streamovány přes internet, takže se jedná o populární formát pro uchování digitálního zvukového a video záznamu na spoustě webových stránkách, i když se toto odvětví již seznámilo s technologií Flash. Je tomu tak proto, že MP4 dokáže poskytnout vysoce kvalitní výstup s kompresním poměrem 4MB/min, který se může měřit s DVD kvalitou. Současně může být tento formát souboru akceptován více než 90% chytrých zařízení.

Název přípony souboru: MPEG-4 Part 14/MP4

Kategorie: Multimediální soubor

Standard: ISO/IEC 14496-14

Vývojář: ISO

MP4 – speciální vlastnosti

  • Formát MP4 je identický s kontejnerem MOV od Applu. Mezinárodní organizace pro normalizaci schválila, že specifikace formátu MPEG-4 byla vytvořena na základě specifikace souboru MOV vydaného roku 2001, ale formálně stanovuje podporu ostatním vlastnostem MPEG-4 a IOD (Initial Object Descriptors).
  • Standardní přípona pro MPEG-4 Part 14 je MP4, ale MPEG-4 soubory obvykle zahrnují jiné přípony z “rodiny MP4”: M4A a M4P. Soubory MPEG-4 s nezašifrovanými, pouze zvukovými záznamy používají příponu M4A a pro zašifrované zvuky od FairPlay DRM, které byly nabízeny na iTunes Store, používají M4P.
  • Na rozdíl od většiny ostatních kontejnerů dokáže MP4 uchovat jiná data, včetně titulků, obrázků, popisovačů objektů a popisů scén.

MP4 – výhody

  • Soubor MP4 poskytuje kvalitní výstup blízký původní obrazové kvalitě z DVD. A videa tohoto typu mohou být stažena z webových stránek rychle a snadno s dostupným vysokorychlostním širokopásmovým připojením.
  • Jak již bylo zmíněno, MP4 dovoluje streamování po internetu, což v praxi znamená, že obsah může být sledován v reálném čase. Většina webových stránek používá technologii MP4 pro zahrnutí krátkých video klipů pro účely reklamy a propagace přes internet.
  • MP4 má širokou hardwarovou podporu. Jakožto standardní formát videa ho podporují moderní digitální zařízení a hladce jej na nich přehrajete.
  • Technologie MP4 je rozšiřitelná. Může být přizpůsobená pro vytvoření základu pro vývoj nových technologií zahrnutých v “rodině MP4”.

MOV a MP4 – rozdíl

MP4 a formát MOV jsou oba kontejnery většinou používány pro ukládání video souborů. Formát MOV byl původně vyvinut společností Apple Inc. jako formát pro jejich QuickTime filmy. MOV prokázal výhody při každodenním použití, např. poskytoval lepší kvalitu videa a schopnost vylepšit zvukovou a obrazovou kvalitu, ale také měl zábrany kvůli svému vlastnickému právu. Formát MP4, který byl vytvořen na základě typu souboru MOV a jejichž specifikace byly na začátku v podstatě identické, byl později vyvinut jakožto standardní formát v multimediálním odvětví.

Protože oba používají ten samý MPEG-4 formát pro kompresi dat, jsou vesměs zaměnitelné v prostředí Applu. Konverze souboru z MOV do MP4 a naopak nevyžaduje nahrávání videa. Pokud ovšem provedete konverzi na jiném operačním systému než Apple, mohou nastat problémy. Jak se MP4 postupně stal průmyslovou normou, získal lepší podporu na jiných platformách ve srovnání s MOV od Applu. Lidé spíše narazí na širokou kompatibilitu u MP4 než u MOV.

Shrnutí

  • Jak MOV tak soubor MP4 jsou kontejnery pro uchování multimediálních souborů.
  • Vývoj MP4 je založen na formátu MOV.
  • MP4 je standardním formátem a těší se větší podpoře ve srovnání s MOV.

Jaký můžeme mít prospěch ze souborů MP4?

i

Konverze SWF do MP4 – Formát souboru SWF pochází z Adobe Flash a znamená Small Web Format. Byl vytvořený společností Macromedia, aby umožnil uživatelům sledovat animovanou vektorovou grafiku a multimédia na webu. Ovšem většina přehrávačů a zařízení, včetně iPhonu, iPadu, iPodu, Xboxu, PSP, QuickTimu a Windows Media Playeru, původně nepodporuje formát SWF. Doporučujeme konvertovat SWF do MP4 pro bezproblémové přehrávání SWF videa.

ii

Konverze ISO do MP4 – ISO je vlastně obrazový soubor obsahující spousty video souborů VOB na standardním CD. Soubory ISO nemohou být akceptovány mediálními přehrávači, protože se nejedná o video soubory. Pokud plánujete sledovat soubory ISO na Vašem chytrém telefonu, tabletu nebo laptopu, konvertujte je na soubor MP4 s vhodným nástrojem.

iii

Konverze TS do MP4 – TS (Transport Stream) je standardní formát, který používá technologii MPEG-2 pro přenos souborů a uchování dat. Většinou se používá ve vysílacích systémech, jako je např. HDTV, a je to také souborový formát videozáznamu pro ukládání videí na DVD. Abyste si vychutnali videa ve formátu TS na více přehrávačích a přenosných kapesních zařízeních, jednoduše jej převeďte na formát MP4 a pohodlně je sledujte.

iv

Konverze ASF do MP4 – ASF, celým jménem Advanced Streaming Format, je vyvinutý zejména pro přehrávání médií od společnosti Microsoft. Windows Media Audio a Windows Media Video jsou dvě běžná média obsažená v souboru ASF. Tento typ souboru dokáže také uchovat ID3 tagy z MP3 souborů, včetně názvu, alba, tvůrce a žánru nebo metadat video stopy. Najdete-li na internetu nějaké soubory ASF, které chcete přehrát na Vašem mobilním telefonu, doporučujeme je konvertovat do MP4.

Hodnocení:4.5 /5(na základě 14 hodnocení)Děkujeme za Vaše hodnocení!
Vložil:proVideo Konvertor.Naposledy aktualizováno dne 14-01-2016

Zanechte komentář

Prosím vyplňte své jméno!
Prosím vyplňte obsah recenze!

Komentář (0)

Získejte je nyní!
APOWERSOFT
Exkluzivní
dárky
&
výhodné
slevy
Zjistěte více
Apowersoft Unlimited
Installer Jedním kliknutím pro 14+ Všech Produktů Apowersoft
new
Podpora
Sdílet
Recenze
Komentovat
Zpět nahoru